Shih tzu

Rys Historyczny

Istniały teorie, według których Shih Tzuże rasa powstał ze skrzyżowania pekińczyka z Lhasa Apso, jednakże analizy DNA wskazują, że Shih Tzu jest znacznie starsza rasą. Do Europy (Wielka Brytania)trafił w latach trzydziestych XX wieku, jako podarunek.

Szata i umaszczenie

Włos u Shih Tzu jest długi, miękki i po wyczesaniu łatwy do usunięcia. Występuje w różnych kolorach: włączjąc biały, czerwony, beżowy, tricolor i – rzadko występujący – czarny

Zachowanie i charakter

Shih Tzu jest psem niezależnym, inteligentnym, towarzyskim i wesołym. Nie przejawia skłonności do włóczęgostwa. Nadaje się do hodowania w rodzinie z dziećmi, toleruje inne zwierzęta domowe, a jego charakter przeważnie dostosowywuje się do trybu życia rodziny. Nieco uparty z natury Shih Tzu jest trudny do wyszkolenia. Lubi spacery i zabawy ruchowe z udziałem innych domowników.

Zdrowie i pielęgnacja

Pielęgnacja sierści wymaga dużych starań, aby uniknąć jej skołtunienia, musi być czesany codziennie, a co dwa miesiące przystrzyżony. Długa grzywka powinna być spięta, oczy i uszy wymagają starannej pielęgnacji, czasami nawet z użyciem medykamentów. Konieczne jest wyrywanie włosów rosnących w uszach, w przeciwnym razie po zamoczeniu może dojść do bardzo bolesnego zapalenia ucha. Przeciętna długość życia psów rasy Shih Tzu to ok. 12 – 15 lat.

Galeria

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.