Jack Russell Terrier

Rys Historyczny

Rasa ta, uznawana dopiero od połowy lat 90, została wyhodowana przez szkockiego pastora Jacka Russela. Człowiek ten słynął z zamiłowania do polowań i psów, a w szczególności terierów. Rasa ta została wyhodowana przede wszystkim do polowań na lisy.

Wygląd

Jack Russell Terrier jest psem niewielkich rozmiarów o sylwetce średniej długości oraz zwinnej. Ogon może być kopiowany. Odmiana Parson Russell Terrier jest nieco wyższa, ze względu na znacznie dłuższe nogi (z reguły cięższy o ok. 1-1,5 kg).

Szata i umaszczenie

Sierść jest biała ze znaczeniami brązowymi, rudobrązowymi lub czarnymi (najczęściej znaczone są głowa i grzbiet). Występują również całkiem białe. Szata musi być ostra, ze względu na jej rodzaj występują odmiany:

  • krótkowłosa – włos któtki, przylegający
  • złamana – włos średniej długości, układający się w jednym kierunku, twardy – "dziczy"
  • szorstkowłosa – włos dosyć długi, ułożenie w różnych kierunkach.

Zachowanie i charakter

Jack Russell Terrier jest psem żywym, czujnym, aktywnym, inteligentnym. Podczas pracy na polowaniu charakteryzuje się odwagą oraz zapalczywością. Posiada przyjazne usposobienie w stosunku do ludzi. Kiedy dostaje jakieś zadanie, realizuje je z zapalczywością. Atrakcją jest dla niego pościg za szybko poruszającym się celem. Najlepiej małą piłka lub frisbee.

Użytkowność

Wykorzystywane jako psy mysliwskie w charakterze norowców. W Irlandii często używane są na wsi do tępienia szczurów i pilnowania obejścia. W tym kraju rozgrywane są także co roku zawody Jack Russeli w łapaniu szczurów w stodołach.Można je wykorzystywać do agility.

Zdrowie i pielęgnacja

Psy tej rasy są mało wymagające w utrzymaniu i pielęgnacji. Aby zachować psa w dobrej kondycji fizycznej na każde 5 cm wysokości powinien przypadać 1 kg masa ciała, czyli pies o wysokości 25 cm powinien ważyć maksymalnie 5 kg.

Popularność

Jack Russell Terrier jest dość popularny w Polsce. Najwięcej psów tej rasy można spotkać na zawodach jeździeckich lub w ośrodkach jeździeckich.

Galeria

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.